Ένα, δύο, τρία κλακέτα και πάμε!!!

Στις 4 Απριλίου η δημοσιογραφική ομάδα της ηλεκτρονικής εφημερίδας «Κατά… Τείχη» επισκεφτήκαμε το Μουσείο Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης που στεγάζεται στην Αποθήκη Α΄, στο Λιμάνι της Θεσσαλονίκης. Όπως μάθαμε, είναι το μοναδικό Μουσείο Κινηματογράφου στην χώρα μας!

Ο χώρος εκπληκτικός -τόσο εξωτερικά όσο- και σχεδιασμένος κατάλληλα εσωτερικά, ώστε ο επισκέπτης με μια «βιωματική πορεία» κατά την ξενάγηση να γνωρίσει τα πειράματα και τους προδρόμους της κινηματογραφικής τέχνης, αλλά και να μυηθεί στην μαγεία του σινεμά!

Με την έμπειρη και διαδραστική ξενάγηση των μουσειοπαιδαγωγών, της Ειρήνης και της Αθανασίας, οι μαθητές και οι μαθήτριές μας απόλαυσαν πραγματικά ένα εναλλακτικό εκπαιδευτικό ταξίδι στον χρόνο, από τη δημιουργία της πρώτης κινηματογραφικής μηχανής, κάνοντας μικρές στάσεις- σεκάνς στην ιστορία του ελληνικού σινεμά.

Στη συνέχεια, με ένα παιχνίδι ρόλων η ομάδα μας αφουγκράστηκε «τα μυστικά του κινηματογραφικού λόγου» (εικονογράφηση του σεναρίου, είδη πλάνων, γωνίες λήψης κ.α.) και μέσα στην ειδικά διαμορφωμένη αίθουσα “green screen” δημιούργησε σκηνές δική της ταινίας μικρού μήκους.

Ήταν μια εμπειρία ξεχωριστή για όλους μας, μαθητές, μαθήτριες και εκπαιδευτικούς! Είχαμε τη δυνατότητα να ξεναγηθούμε σε ένα Μουσείο, στο οποίο οι αφίσες, οι φωτογραφίες και τα αντικείμενα δεν εκτίθενται με την παραδοσιακή έννοια του όρου, αλλά συνυπάρχουν αρμονικά στον χώρο και δημιουργούν μια κινηματογραφική ψευδαίσθηση στον επισκέπτη. Μπορούμε να πούμε με βεβαιότητα πως μυηθήκαμε στη μαγεία του σινεμά!

Ακολουθούν κείμενα μαθητριών μας με «αναμνήσεις» από την πρόσφατη δράση μας!

Τρίτη 04/04/23 και ώρα 09:00 π.μ. ξεκίνησε η τελευταία μας εκδρομή με τη
δημοσιογραφική ομάδα με προορισμό το μουσείο κινηματογράφου, στο Λιμάνι της
Θεσσαλονίκης. Αφού πρώτα περιπλανηθήκαμε στη όμορφη Αριστοτέλους, Τσιμισκή,
Λεωφόρο Νίκης και φυσικά στον ξακουστό Λευκό Πύργο για μια βόλτα με τους φίλους μας, διότι είχαμε άπλετο χρόνο μέχρι να ξεκινήσει το εκπαιδευτικό πρόγραμμα το οποίο θα παρακολουθούσαμε, στη συνέχεια κατευθυνθήκαμε προς την προβλήτα 1 για να βγάλουμε μερικές αναμνηστικές φωτογραφίες έξω από το Μουσείο.

Το μαγευτικό ταξίδι στην ιστορία του κινηματογράφου είχε μόλις ξεκινήσει. Αρχικά, παρακολουθήσαμε ένα τρισδιάστατο βίντεο το οποίο μας βοήθησε να εμβαθύνουμε καλύτερα στην εξέλιξη του κινηματογράφου, ενώ αργότερα πραγματοποιήθηκε μια ιστορική αναδρομή με την βοήθεια μιας πολύ επικοινωνιακής ειδικού σε θέματα κινηματογράφου.

Αφετηρία οι αδερφοί Λουμιέρ, που εφηύραν τον κινηματογράφο. Με μία φορητή
κινηματογραφική μηχανή, λήψεως, εκτύπωσης και προβολής του φιλμ ξεκίνησαν το
κινηματογραφικό ταξίδι!! Στη συνέχεια, οι αδερφοί Μανάκη, αυτοί που έφεραν τον
κινηματογράφο στην Ελλάδα με την ταινία «Υφάντρες». Αργότερα μιλήσαμε για τις ταινίες
που δημιουργήθηκαν κατά την διάρκεια του πολέμου όχι μόνο σε εθνικό αλλά και σε
παγκόσμιο επίπεδο, ενώ διακρίναμε τις μεταγενέστερες ταινίες σε ταινίες δημιουργού και
ταινίες παραγωγού που έχουν διαφορετικούς σκοπούς. Οι ταινίες δημιουργών έχουν
αργόσυρτα πλάνα και εκφράζουν συναισθήματα, ενώ οι ταινίες παραγωγών έχουν γρήγορα πλάνα και έχουν ως στόχο την εμπορικότητα και το κέρδος.

Η ξενάγηση τελείωσε με ένα διασκεδαστικό και δημιουργικό τρόπο. Χωρίζοντας τους
μαθητές σε τρείς διαφορετικές ομάδες δημιουργήσαμε την δική μας ταινία μικρού μήκους
με θέμα μια τρομακτική νύχτα στο δάσος. Έτσι, λοιπόν, τελείωσε η εκδρομή μας στο
Μουσείο Κινηματογράφου. Ήταν μια εμπειρία μοναδική με αστείες στιγμές αλλά πάνω από όλα με εκπαιδευτικό χαρακτήρα. Πιστεύω σίγουρα πως όλοι που παρευρεθήκαμε εκεί έχουμε την ίδια γνώμη και πως σίγουρα, αν μας δινόταν η ευκαιρία να ξαναπηγαίναμε, θα δεχόμασταν την πρόσκληση με ενθουσιασμό. Προτείνω στους μαθητές οι οποίοι ενδιαφέρονται για τον κινηματογράφο να επισκεφθούν το Μουσείο Κινηματογράφου ανεπιφύλακτα.
‘Ολγα Καλογιαννάκη, Γ1

Η εκδρομή στο “Μουσείο Κινηματογράφου” ήταν μια πολύ ενδιαφέρουσα και
διασκεδαστική εμπειρία. Έμαθα αρκετά πράγματα για την πρώτη ταινία που γυρίστηκε, για την πρώτη κάμερα που φτιάχτηκε, την αντίδραση των ανθρώπων στην ταινία, αλλά και την ιστορία του κινηματογράφου. Στο τέλος φτιάξαμε μια μικρού μήκους ταινιούλα με τα παιδιά της εφημερίδας. Ήταν πολύ αστείο και γελάσαμε αρκετά. Ελπίζω πως θα έχουμε την ευκαιρία να ξαναπάμε!
Αλμπιόλα Κολονιάρι, Γ2

Λίγες μέρες πριν, η ομάδα της εφημερίδας του σχολείου μας επισκέφτηκε το Μουσείο
Κινηματογράφου. Η εμπειρία ήταν μοναδική. Διδαχθήκαμε την ιστορία της έβδομης τέχνης
από την πρώτη στιγμή που δημιουργήθηκε η πρώτη κάμερα έως και την εξέλιξη του