Γονιδιακές θεραπείες: Τι είναι; Πώς εφαρμόζονται; Τι θεραπεύουν; Επιλεκτική τροποποίηση του γενετικού υλικού; Εντυπωσιακές βιοτεχνολογικές παρεμβάσεις κατόρθωσαν να απενεργοποιήσουν ή να τροποποιήσουν  τα βλαπτικά γονίδια που προσβάλλουν φυτικούς και ζωικούς οργανισμούς. Σίγουρα ένα από τα σημαντικότερα επιστημονικά επιτεύγματα των τελευταίων χρόνων!

Εργασία του συμμαθητή μας Αντρέα Πιτσιόρλα, στο πλαίσιο του μαθήματος της Βιολογίας, από το σχετικό κεφάλαιο που αναφέρεται στη βιοτεχνολογία και τη γενετική μηχανική.

Υ.Γ. Ένας νέος βιοτεχνολόγος γεννιέται στο 1ο Γυμνάσιο Συκεών!

ΓΟΝΙΔΙΑΚΕΣ ΘΕΡΑΠΕΙΕΣ by on Scribd

Οι βάσεις, τα οξέα και τα άλατα είναι χημικές ενώσεις που πολύ συχνά χρησιμοποιούμε στην καθημερινή μας ζωή. Βρίσκονται στον οργανισμό μας και περιλαμβάνονται στα φρούτα, τα λαχανικά, τα φάρμακα, τα αναψυκτικά αλλά και στις οδοντόπαστες, τα λιπάσματα, όπως και σε κάθε λογής καθαριστικά.  Αν δεν είμαστε προσεκτικοί, κάποια από αυτά μπορεί να αποδειχθούν επικίνδυνα για το περιβάλλον και τον άνθρωπο.

Εργασία του συμμαθητή μας Αντρέα Πιτσιόρλα, στο πλαίσιο του μαθήματος της Χημείας.

ΓΑΣΤΡΙΚΑ ΥΓΡΑ by eudoxiatheo on Scribd