Από την Ασπασία Τσατσαρώνη

Το σχολείο που ονειρεύομαι είναι πέρα από κάθε φαντασία. Μπαίνοντας μέσα θα υπάρχουν ντουλάπες και ο καθένας θα βάζει μέσα όλα τα πράγματά του για να μην χαθούν. Ακόμα, καθώς μπαίνεις μέσα στην αίθουσα η οποία θα είναι τεράστια, θα υπάρχει διαδραστικός πίνακας, ξύλινο δάπεδο και μία γωνία με καναπεδάκια και τηλεόραση για να μπορούμε να βλέπουμε ταινίες όποτε χρειάζεται.

Επιπλέον, σκέφτομαι να μην υπάρχουν ατομικές βαθμολογίες αλλά να δημιουργούσαμε ομάδες για να αξιολογείται όλη η ομάδα το ίδιο και στο τέλος κάθε τριμήνου, θα βγάζανε τον γενικό βαθμό της κάθε ομάδας. Επίσης, θα ήθελα να υπάρχουν κυλιόμενες σκάλες για να ανεβαίνουμε στον κάθε όροφο.

Όσον αφορά την εκπαίδευση του σχολείου, τα παιδιά θα μπορούσανε να πάρουν τα πτυχία των αγγλικών (Lower και Proficiency)  μέσα από την εκμάθηση του σχολείου με αποτέλεσμα να μην χρειάζεται να πληρώνουν οι γονείς δίδακτρα για τα φροντιστήρια.