Από τη Ράνια Μανδαλάκη

Οι εξετάσεις για πολλούς από εμάς είναι ένας εφιάλτης, διότι πρέπει να ξαναδιαβάσεις από την αρχή όλα όσα διδάχτηκες σε μια ολόκληρη χρονιά μέσα σε 2-3 μέρες. Αυτό λοιπόν, είναι ζόρι γιατί πέρα από το σχολείο έχουμε κι άλλες εξωσχολικές δραστηριότητες και μην ξεχνάμε και τις βόλτες μας. Για άλλους είναι μεγάλο άγχος το πώς θα γράψουν γιατί πρέπει να περάσουν την τάξη ή απλά κάποιοι άλλοι θέλουν έναν αξιοπρεπή βαθμό που να τους αντιπροσωπεύει.

Από την άλλη όμως, αντί να γκρινιάζουμε μπορούμε να δούμε και τις θετικές πλευρές των εξετάσεων.Το κυριότερο είναι ότι μετά από αυτό μας περιμένει η παραλία! Καλοκαιράκι! Επίσης δίνεται η ευκαιρία σε κάποια παιδιά να γράψουν έναν καλό βαθμό, ώστε να περάσουν την τάξη! Αν μάλιστα κάνουμε και μια σωστή διαχείριση του χρόνου θα μας περισσεύει και χρόνος για τις βόλτες μας και για τις εξωσχολικές μας δραστηριότητες!

Οπότε το πιο σημαντικό είναι να σκεφτόμαστε θετικά και να έχουμε υπομονή!!!