Από τη Χριστίνα Τρικαλιώτη

Ένα όμορφο, σύγχρονο και διαφορετικό σχολείο είναι ένα όνειρο, που όσο περνάει ο καιρός, γίνεται πιο μακρινό.

Δεν αρκεί να βάψουμε το σχολείο ή να το εξοπλίσουμε χωρίς τις κατάλληλες προϋποθέσεις.

Τι εννοώ; Χωρίς ν? αλλάξει δηλαδή το εκπαιδευτικό σύστημα, το οποίο πρέπει να περιλαμβάνει εκτός από τους άλλους φορείς και τους μαθητές. Μαθητές που θα πρέπει να μάθουν να συνεργάζονται και να έχουν συμπεριφορά ανάλογη μ? αυτήν που οι ίδιοι ζητούν. Θα πρέπει να σταματήσουμε να λειτουργούμε ατομικά και η εκπαίδευση επιτέλους να παρέχεται μέσα στα σχολεία κι όχι έξω από αυτά.

Η εκπαίδευση στη χώρα μας είναι ένα απίστευτο όνειρο που θα γίνει πραγματικότητα, όταν κατανοήσουμε την ακριβή έννοια της παιδείας και του πολιτισμού. Όταν οι μαθητές σταματήσουν να παπαγαλίζουν και μάθουν να σκέφτονται, να εφαρμόζουν και να αμφισβητούν.