ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ Α’ ΒΟΗΘΕΙΩΝ

KIDS SAVE LIVES

Την Τετάρτη 7 Φεβρουαρίου 2024 στην αίθουσα πολλαπλών εκδηλώσεων του σχολείου μας πραγματοποιήθηκε online διαδικτυακό εκπαιδευτικό σεμινάριο Πρώτων Βοηθειών στα πλαίσια του εκπαιδευτικού προγράμματος Kids save lives. Το εκπαιδευτικό σεμινάριο διοργανώθηκε μετά από αίτημα της Σχολικής Νοσηλεύτριας Ξανθοπούλου Μαρίας MSc, ΠΕ25 και το παρακολούθησαν τα 4 τμήματα της Α’ τάξης. Με το πέρας του διαδικτυακού σεμιναρίου οι μαθητές πήραν μια αδρή ιδέα για την εφαρμογή ΚΑΡΠΑ σε ειδικό πρόπλασμα που διαθέτει το σχολείο. Το πρακτικό μέρος του παραπάνω εκπαιδευτικού σεμιναρίου θα γίνει σε απώτερο χρόνο.

Στο σημείο αυτό θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τη Σχολική Επιτροπή του Δήμου Νεάπολης- Συκεών που μετά από αίτημα του Σχολείου ενέκρινε τη δαπάνη για αγορά σύγχρονου προπλάσματος για εφαρμογή ΚΑΡΠΑ. Το πρόπλασμα αυτό θα χρησιμοποιείται σε τακτά χρονικά διαστήματα απ’ όλους τους μαθητές του σχολείου καθώς και από το Σύλλογο Διδασκόντων. Η τακτική εξάσκηση στην εφαρμογή ΚΑΡΠΑ είναι εντελώς απαραίτητη για τη σωστή εφαρμογή της και γι’αυτό το λόγο επιβαρύναμε τη Σχολική Επιτροπή με την παραπάνω δαπάνη.