ΗΜΕΡΑ ΑΣΦΑΛΟΥΣ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟΥ – ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΗ ΔΡΑΣΗ

Τη Δευτέρα 19 Φεβρουαρίου 2024 υλοποιήθηκε στο σχολείο μας ενημερωτική δράση από κλιμάκιο της Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος με θέμα “Χρησιμοποιώ το Διαδίκτυο με Ασφάλεια”. Οι μαθητές/τριες ενημερώθηκαν για θέματα όπως το cyber bullying, ο εκβιασμός, το sexting, ενώ παρουσιάστηκαν πραγματικές υποθέσεις με θύματα μαθητές που έχει αντιμετωπίσει κατά το παρελθόν η Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος. Ακολούθησε συζήτηση με την ενεργή συμμετοχή των μαθητών/τριων και δόθηκαν σημαντικές οδηγίες πρόληψης, αντιμετώπισης, ενδεδειγμένου τρόπου αντίδρασης κ.α. Η ενημέρωση οργανώθηκε στο πλαίσιο της Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου από την καθηγήτρια πληροφορικής του σχολείου κ. Μαλλιαρού Παναγιώτα και την παρακολούθησαν οι μαθητές της Α’ Γυμνασίου.