ΔΡΑΣΗ ΜΕ ΘΕΜΑ: ΕΦΗΒΕΙΑ – ΣΧΕΣΕΙΣ ΕΦΗΒΩΝ

EIMAI ΕΦΗΒΟΣ ΤΙ ΜΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ

Την Τετάρτη 24 Ιανουαρίου 2024 μετά από πρόσκληση της Σχολικής Νοσηλεύτριας Ξανθοπούλου Μαρίας MSc ΠΕ25 πραγματοποιήθηκε δράση Αγωγής Υγείας από τη μαία του Κ.Υ. Νεάπολης Πηνελόπη Μαλλογιάνη με θεματικές ενότητες : 1) Είμαι έφηβος τι μου συμβαίνει και 2) Σχέσεις εφήβων.

Η δράση αυτή πραγματοποιήθηκε με τη συμμετοχή των μαθητών της Β’ Γυμνασίου. Θεωρήθηκε σκόπιμο και αναγκαίο οι μαθητές της Β’ γυμνασίου αφού ολοκλήρωσαν στο μάθημα της Βιολογίας την ενότητα ‘’Αναπαραγωγικό σύστημα’’ να παρακολουθήσουν στη συνέχεια την παραπάνω δράση που επικέντρωνε στην ανατομία και φυσιολογία του αναπαραγωγικού συστήματος, στην αντισύλληψη και στην πρόληψη ασθενειών του αναπαραγωγικού συστήματος.

Στη δράση αυτή , η οποία είναι εγκεκριμένη από το Υπουργείο Παιδείας , συμμετείχαν με μεγάλο ενδιαφέρον οι μαθητές μας, όπου με συνεχείς ερωτήσεις και διάλογο ενημερώθηκαν ουσιαστικά για θέματα που σχετίζονται με την υγεία του αναπαραγωγικού συστήματος.