Αγαπητοί κύριοι της φιλοζωικής Συκεών,

Είμαστε μαθητές τις Γ΄ τάξης του 1ου Γυμνασίου, και θα θέλαμε να προσφέρουμε εθελοντική εργασία βοηθώντας τα αδέσποτα ζώα…Αρχικά, θα θέλαμε να σας συγχαρούμε για την υπέροχη και ανθρώπινη πράξη σας, να βοηθάτε τα ταλαιπωρημένα ζώα που ζουν έξω στους δρόμους! Επίσης, είναι πολύ σημαντική η υποστήριξη και η ευαισθητοποίηση των ανθρώπων στο θέμα των αδέσποτων? Εδώ και καιρό συζητάμε με τους καθηγητές μας για την βοήθεια που μπορούμε να παρέχουμε και τώρα θέλουμε να δραστηριοποιηθούμε. Επιπλέον, εκτός από το σχολείο μας, παρακινήσαμε αρκετά σχολεία να βοηθήσουν εθελοντικά, καθώς ξέρουμε πόσο σημαντική είναι η φροντίδα των αδέσποτων για σας. Η αρχική μας ιδέα ήταν να πηγαίνουμε βόλτα τα σκυλιά, ή απλά να τους κρατάμε συντροφιά παίζοντας μαζί τους, αλλά συμφωνήσαμε επίσης στην παροχή τροφών για γάτες και σκύλους και στην αγορά παιχνιδιών για αυτά. Επιπροσθέτως, ευχόμαστε να καταλαβαίνετε ότι αυτό το κάνουμε από ενδιαφέρον και αγάπη για τα ζώα και όχι για κάποιο προσωπικό μας όφελος, καθώς θα “δουλεύουμε” εθελοντικά και αφιλοκερδώς! Εμείς λοιπόν, σαν μαθητές, αφιερώνουμε ένα μεγάλο μέρος του χρόνου μας σε μια προσπάθεια να αλλάξουμε ό,τι συμβαίνει γύρω μας και γι’αυτό ζητάμε την στήριξη και την συνεργασία σας.

Με εκτίμηση,

Οι μαθητές της Γ΄ τάξης