Από τη μουσική ομάδα του σχολείου

Ξεκίνησα να παίζω μουσική, συγκεκριμένα πιάνο, όταν ήμουν τριών χρόνων. Μετά άρχισα να παίζω βιολί στα πέντε μου. Απο τότε πολλές φορές μου έχει περάσει απο το μυαλό να σταματήσω, επειδή για να παίζεις μουσική πρέπει και να διαβάζεις. Κάθε φορά όμως που ξεκινάω να παίζω χαίρομαι που ασχολούμαι με κάτι τόσο ωραίο όπως είναι η μουσική, κάτι που πολλοί άνθρωποι δεν έχουν την ευκαιρία να κάνουν και χαίρομαι που βελτιώνομαι μέρα με τη μέρα. Και δεν μπορώ να σταματήσω. Τώρα πια η μουσική μου είναι απαραίτητη.
Μυρτώ Καραγιαννακίδου

Η μουσική για εμένα είναι κάτι πολύ σημαντικό ? θα έλεγα πως πλέον με χαρακτηρίζει απόλυτα!Το όργανο που έχω επιλέξει εγώ να μάθω είναι το πιάνο και μου αρέσει πάρα πολύ! Κάθε φορά που είμαι στενοχωρημένη , νευριασμένη ? πάω παίζω πιάνο και ξεχνιέμαι!Το πιάνο για μένα είναι κάτι πολύ σημαντικό και δεν θέλω να το σταματήσω με τίποτα! Νιώθω περήφανη κάθε φορά που παίζω ένα κομμάτι στο πιάνο γιατί ξέρω ότι κατάφερα και το έμαθα μόνη μου! Το πιάνο και γενικότερα η μουσική έχουν γίνει τρόπος ζωής και έκφρασης για εμένα!
Χριστίνα Καρακώστα