Την Παρασκευή 19 Μαΐου 2017 και ώρα 11.00 π.μ. στην αίθουσα εκδηλώσεων του 1ου Γυμνασίου Συκεών, θέλουμε όλη η γη να είναι πατρίδα για όλους. Καλεσμένη και συνοδοιπόρος μας στο ταξίδι αλληλεγγύης θα είναι η Άννα Σελίδου με το βιβλίο της «Πώς τον λένε τον Θεό σας». Η αλληλεγγύη συνιστά την πρώτη πράξη αντίστασης αλλά όχι και την τελευταία! Επίτιμοι καλεσμένοι μας τα προσφυγόπουλα, που φοιτούν στην τάξη υποδοχής προσφύγων του σχολείου μας. Η ομάδα της σχολικής μας εφημερίδας “Κατά?Τείχη” θα μοιραστεί τους προβληματισμούς της για επίκαιρα κοινωνικά ζητήματα με γνώμονα την αλληλεγγύη με τη συγγραφέα Άννα Σελίδου. Έναν άνθρωπο με κοινωνικές ευαισθησίες αλλά  και έντονη  κοινωνική δραστηριότητα τόσο στην πόλη μας όσο και αλλού. Η παρουσία σας θα μας γεμίσει χαρά.