Από τη Ράνια Μανδαλάκη

Τι θα έπρεπε ν’ αλλάξει για να γίνει το σχολείο πιο δημιουργικό;

1. Να είχε κάθε παιδί το δικό του ντουλάπι για να αφήνει τα πράγματά του, ώστε να μην χρειαζόταν να κουβαλάμε τόσο βάρος
  2. Να υπήρχαν αθλοπαιδείες, να δημιουργούνταν ομάδες στο σχολείο, ώστε να μην χρειαζόταν να πηγαίνουμε σε ιδιωτικά σωματεία και ειδικά για τα παιδιά που δεν έχουν την δυνατότητα να πληρώσουν για να αθληθούν.
  3. Τα πιστοποιητικά ξένων γλωσσών να μπορούσαμε να τα πάρουμε μέσα από το σχολείο.
  4. Να γινόταν το μάθημα με διαδραστικούς πίνακες και έτσι να ήταν πιο κατανοητό και πιο ενδιαφέρον προς εμάς.
  5. Το κάθε μάθημα να είχε την δική του αίθουσα με τον κατάλληλο εξοπλισμό.
  6. Όλα τα καλλιτεχνικά ταλέντα να μπορούσαν να αναδειχθούν από το σχολείο.
  7. Να υπήρχαν ασανσέρ σε όλα τα σχολικά κτήρια ώστε να μπορούν να μετακινηθούν εύκολα και τα παιδιά που έχουν υποστεί κάποιο τραυματισμό.
  8. Θα έπρεπε να υπήρχε ένας χώρος με τον κατάλληλο εξοπλισμό για την παροχή πρώτων βοηθειών σε περίπτωση τραυματισμού ή αίσθησης αδιαθεσίας με το κατάλληλο προσωπικό.
  9. Να υπήρχε ο σωστός εξοπλισμός για κάθε αθλητική δραστηριότητα.
  10. Να μην είχαμε τόσο διάβασμα για το σπίτι και να γινόταν τα περισσότερα στο σχολείο.