Από τον Κωνσταντίνο Κωνσταντινίδη και τον Αλέξανδρο Ζιάβρα, Α2

Τα παιδιά στις μέρες μας δεν έχουμε καθόλου ελεύθερο χρόνο λόγω των πολλών υποχρεώσεων στο σχολείο.Αυτό επηρεάζει την κοινωνική μας ζωή, διότι δεν μπορούμε να βγούμε έξω και να παίξουμε με τους φίλους μας. Επίσης, επηρεάζει τις σχέσεις που έχουμε με την οικογένεια και τους συγγενείς μας, επειδή δεν έχουμε αρκετό χρόνο να μιλήσουμε ή να περάσουμε δημιουργικά μεταξύ μας. Επιπλέον, ένα ακόμα γεγονός που περιορίζει τον ελεύθερο χρόνο μας είναι οι εξωσχολικές δραστηριότητες, όπως τα αθλήματα, τα οποία παρόλο που είναι απαραίτητα για την καλή φυσική κατάσταση μας, αναγκαζόμαστε να τα σταματήσουμε, διότι δεν προλαβαίνουμε να κάνουμε τα μαθήματα μας και να αθλούμαστε. Φαύλος κύκλος? Τέλος στις εξωσχολικές δραστηριότητες περιλαμβάνονται και τα φροντιστήρια, τα οποία μας βοηθούν πολύ για να είμαστε καλύτεροι στις επιδόσεις μας στο σχολείο, αλλά περιορίζουν ακόμα περισσότερο τον ελεύθερο  χρόνο μας, αφού μας φορτώνουν με επιπλέον υποχρεώσεις?